Według szacunków specjalistów hiszpański to czwarty najczęściej używany język na świecie! Mówi nim – jako językiem ojczystym – blisko 700 milionów osób na całym globie, ale rozumie go dużo więcej, bo ponad półtora miliarda! Jeżeli więc zastanawiasz się, czy jest to język dla Ciebie, czym prędzej skończ rozważania i biegnij po pierwsze słowniki lub zapisz się na kurs hiszpańskiego w Krakowie
Gdzie hiszpański jest językiem urzędowym?
Znając język hiszpański, dogadasz się na niemal każdym kontynencie. Język hiszpański szczególnie popularny jest w Ameryce Południowej i Północnej, Europie i zachodniej Afryce. Również w wielu dużych, światowych organizacjach i międzynarodowych przedsiębiorstwach funkcjonuje jako główny język użytkowy. To najważniejszy powód, dla którego warto go znać.
Hiszpański jako język urzędowy występuje w wielu krajach. Najpopularniejszym i największym jest oczywiście Meksyk, w którym żyje blisko 120 milionów ludzi. W kolejnej na liście Kolumbii hiszpańskim posługuje się na co dzień prawie 50 milionów osób, a w Hiszpanii – około 48 milionów. Język hiszpański jest też językiem urzędowym między innymi w Argentynie, Peru, Chile, Hondurasie, na Kubie, w Wenezueli, na Dominikanie, w Boliwii, na Salwadorze, na Kostaryce, w Urugwaju, na Filipinach i w Panamie.
Hiszpański na terytoriach bez ustanowionego języka urzędowego
Mówiąc o użytkownikach języka hiszpańskiego, nie należy zapominać o osobach z doświadczeniem migracyjnym przybyłych z Ameryki Środkowej lub Południowej do Stanów Zjednoczonych. Najwięcej z nich zamieszkuje oczywiście południową część kraju. Język hiszpański uznaje się za język urzędowy de facto ex aequo z językiem angielskim w Teksasie, stanie bez ustanowionego statusu języka urzędowego. Ponadto hiszpański jest drugim mówionym językiem w Arizonie, Nevadzie, Nowym Meksyku oraz (prawdopodobni) w Kalifornii. Duża liczba użytkowników języka hiszpańskiego zamieszkuje również Florydę i Nowy Jork. Warto dodać, że 1 lipca 2006 roku ludność pochodzenia hiszpańskiego stała się większością w stanie Nowy Meksyk.
Ekwador
Językiem hiszpańskim posługują się również mieszkańcy Ekwadoru, który wraz z Kolumbią, Wenezuelą oraz Panamą tworzył niegdyś republikę federacyjną o nazwie Wielka Kolumbia. Za język urzędowy jest uznawany hiszpański, jednak wśród miejscowej populacji Indian używane są również języki z rodziny quechua oraz chibcha.
Gwinea Równikowa
Język hiszpański jest także obecny w Afryce, a dokładniej w Republice Gwinei Równikowej, która jest położona w centralnej części kontynentu. Jej tereny były wcześniej hiszpańską kolonią. Warto dodać, że statusem języka oficjalnego w tym kraju cieszy się również francuski i portugalski. Jednak to właśnie hiszpański jest używany przez ponad 60% ludności. Sporo różni się jednak od kastylijskiego, a więc odmiany hiszpańskiego używanej na Półwyspie Iberyjskim, a odmienności dotyczą głównie poziomu fonetyki, informacji oraz zapisu słów. Niekiedy występują rozbieżności także w określeniu rodzaju rzeczownika.
Honduras
Kolejny kraj Ameryki Środkowej, w którym obecny jest hiszpański, to Honduras. Zamieszkuje go około 8 milionów ludzi, z czego 90% stanowią Metysi będący potomkami Europejczyków i Indian. Następni pod względem liczebności są Indianie, potem czarnoskórzy, a na końcu biali. Język hiszpański jest jedynym językiem urzędowym w tym państwie.
Portoryko
Portoryko to kraj o statusie wspólnoty, będący zorganizowanym, lecz nieinkorporowany terytorium Stanów Zjednoczonych. Jest zamieszkiwane przez około 3,3 miliona osób. Status języka urzędowego posiada w tym kraju zarówno hiszpański, jak i angielski.