Jakie są poziomy języka hiszpańskiego?

poziomy języka hiszpańskiego

Język hiszpański, podobnie jak wiele innych języków, jest klasyfikowany zgodnie z europejskimi poziomami biegłości, które określają kompetencje wymagane na danym poziomie zaawansowania. Istnieje sześć takich poziomów: A1, A2, B1, B2, C1 oraz C2, z czego ten pierwszy jest najbardziej podstawowy, natomiast poziom C2 pozwala śmiało konkurować z rdzennymi użytkownikami danego języka.

Hiszpański – poziom podstawowy, czyli jaki?

Za poziom podstawowy uznaje się znajomość języka na poziomie A1-A2, który zazwyczaj uzyskuje się po mniej więcej roku regularnej nauki. Osoby mogące pochwalić się znajomością języka na tym poziomie rozumieją podstawowe, codziennie stosowane zwroty z życia codziennego. Potrafią w kilku zdaniach opowiedzieć o sobie, odpowiedzieć na pytania dotyczące miejsca zamieszkania, swojej rodziny oraz posiadanych rzeczy. Ponadto są w stanie prowadzić prostą konwersację, jeżeli tylko rozmówca wyraża się wyraźnie i mówi wolnym tempem. Podstawowa znajomość języka oznacza również, że dana osoba może udzielić prostej odpowiedzi na powszechnie znane i typowe tematy. Potrafi również zakomunikować potrzeby związane z życiem codziennym.

Poziomy nauki hiszpańskiego

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje sześć poziomów znajomości języka hiszpańskiego. Na ich podstawie szkoły językowe często tworzą swoje kursy – dlatego uczniowie chcący się zapisać do danej grupy, są często proszeni o wypełnienie testu poziomującego. Jego uzupełnienie nie zajmuje wiele czasu, a pozwala danej osobie sprawdzić swoje kompetencje językowe. Szkole umożliwia to przyporządkowanie danej kursantki czy kursanta do właściwej grupy zajęciowej.

Poziom A1 w hiszpański – co powinieneś umieć?

Osoby aspirujące do zdania egzaminu z poziomu A1 w języku hiszpańskim powinny opanować określony materiał. Na tym etapie nauki wymagania nie są zbyt duże, warto jednak dokładnie się z nimi zapoznać – należy do nich między innymi:

• umiejętność tworzenia liczby mnogiej oraz rodzaju żeńskiego i męskiego rzeczowników oraz przymiotników,
  • znajomość zaimków osobowych, nieokreślonych, dzierżawczych i pytajnych,
  • stopniowanie przymiotników,
  • znajomość czasu Presente de Indicaitivo, trybu  gerundio oraz trybu rozkazującego.

Przydatne do osiągnięcia tego poziomu będzie również poznanie 1000 najważniejszych słów w hiszpańskim.

Hiszpański poziom B1 – czy pozwala porozumieć się z Hiszpanami?

Znajomość języka hiszpańskiego na poziomie B1 pozwala już skutecznie porozumiewać się w większości sytuacji, jakie mogą przytrafić się w trakcie podróży po Półwyspie Iberyjskim. Taki poziom umożliwia nawet prowadzenie bardziej zaawansowanych konwersacji o swoich planach, opinii czy wydarzeniach z życia.

Kurs hiszpańskiego w Krakowie

Jeśli i Ty chcesz mówić w języku hiszpańskim w różnych sytuacjach, potrzebujesz tego języka w pracy lub po prostu zachwyca Cię piękno i kultura hiszpańskich krajów, przyjdź na zajęcia do szkoły językowej K&K School of English. Niech Cię nie zmyli nazwa naszej placówki! Mamy tutaj wielu świetnych lektorów, którzy wprowadzą Cię w świat języka hiszpańskiego na taki poziom, jakiego oczekujesz!