Każdy z nas nieraz zadaje sobie pytanie, które języki są najtrudniejsze na świecie. Odpowiedź na to pytanie jest kwestią niezwykle subiektywna i uzależnioną od tego jakim językiem posługujemy się każdego dnia.
Trudność gramatyki i struktura zdań
Czynniki jakie wpływają na to, że język jest zaliczany do najtrudniejszych na świecie, to między innymi gramatyka i struktura zdań, wymowa oraz czas jaki trzeba poświęcić na jego naukę. Do języków, które są wyjątkowo łatwo przyswajalne zaliczamy angielski, hiszpański i włoski. Są one na tyle proste, że można się ich uczyć we własnym zakresie, poprzez kursy internetowe albo podręczniki z płytami CD. Lista języków, których nauka stanowi prawdziwe wyzwanie jest w większości taka sama. Wśród nich znajduje się język węgierski, chorwacki, słoweński, islandzki, fiński, estoński, duński, norweski, gaelicki, filipiński, indonezyjski, grecki, baskijski, arabski, chiński, japoński, koreański, wietnamski, a nawet polski.
Podsumowanie
Oczywiście istnieje jeszcze wiele różnych języków, które są niezwykle trudne jednak są to zazwyczaj języki występujące w konkretnych regionach jakiegoś kraju i nie mają statusu języka urzędowego. Każdy z wymienionych wcześniej języków różni się od siebie, jednak tworzą one grupy języków pochodzących z podobnych okręgów kulturowych. I tak mianowicie, dla osób płynnie mówiących po duńsku, czy norwesku, fiński będzie łatwo przyswajalny, natomiast język polski lub słoweński będzie sprawiał spore trudności.