Posiadanie certyfikatu językowego to nie tylko większa pewność siebie, ale też potwierdzenie wiedzy i kwalifikacji w oczach potencjalnego pracodawcy. Nie da się zaprzeczyć, że uzyskanie dokumentów tego rodzaju otwiera drzwi do kariery zawodowej, w szczególności tam, gdzie praca w dużej mierze wiąże się z komunikacją w języku obcym.
Jakie certyfikaty językowe warto zdobyć, szykując się na pracę w języku obcym? Podpowiadają specjaliści naszej szkoły językowej z Krakowa
Jak powszechnie wiadomo, najbardziej pożądanym językiem – od kilku lat niezmiennie – jest język angielski, którego biegła znajomość obecnie staje się wręcz podstawowym wymogiem. Wśród najpopularniejszych certyfikatów potwierdzających sprawne posługiwanie się tym nim można wyróżnić
- CAE (Certificate in Advanced English,
- CPE (Certificate of Proficiency).
Dużym uznaniem cieszy się także BEC ( Business English Certificate), który świadczy o bieglej znajomości słownictwa i zwrotów związanych z biznesem. Poza angielskim coraz większą popularnością cieszą się także takie języki jak niemiecki i francuski. Z tego względu wiele osób decyduje się na uzyskanie ich certyfikatów, po to, by łatwiej zdobyć wymarzoną pracę.
Jeśli chodzi o certyfikaty z niemieckiego, warto zainteresować się ZD (Zertifikat Deutsch), czy ZMP (entrale Mittelstufenprüfung). Wśród certyfikatów z francuskiego na uwagę zasługują zaś DELF i DALF.
Jak określa się znajomość języka obcego?
Do rozpoczęcia pracy za granicą wymagana jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka obcego, określana za pomocą skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego na poziomie B1/B2. Należy również pamiętać o tym, aby dobrać certyfikat w zależności od własnych potrzeb.
Certyfikaty potwierdzające znajomość języka niemieckiego
W przypadku języka niemieckiego wybierane są cztery certyfikaty: Goethe, TELC oraz dwa certyfikaty stworzone stricte do rozpoczęcia studiów w Niemczech, a mianowicie DSH i TestDaf. Certyfikat wydawany przez Instytut Goethego jest ważny bezterminowo i przyjmowany przez pracodawców, a także uczelnie wyższe. Przeprowadza się go od poziomu A1 do C2, podobnie jak certyfikaty TELC. Są one jednak organizowane przez organizację TELC z siedzibą we Frankfurcie. Jest ważny bezterminowo, a jego zdanie jest wymagane do ubiegania się o obywatelstwo Niemiec. Certyfikaty dla przyszłych studentów to DSH ora TestDaF. Testy z tego pierwszego odbywają się na terytorium Niemiec, a sam egzamin ma miejsce kilka tygodni przed rozpoczęciem semestru zimowego na studiach. Pozwala sprawdzić znajomość niemieckiego na poziomach B2-C2. Z kolei egzaminy TestDaf mogą być zdawane w wybranych placówkach przez studentów z całego świata. Należy pamiętać o tym, że potwierdzają one znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1.
Certyfikaty z hiszpańskiego
Najbardziej znanym certyfikatem językowym z hiszpańskiego jest certyfikat DELE. Przeprowadza się go na każdym poziomie znajomości hiszpańskiego. Organizacją egzaminu zajmuje się Instytut Cervantesa, współdziałający z hiszpańskim Ministerstwem Edukacji. W ofercie znajdują się również specjalne certyfikaty dla uczniów i młodzieży.
Co dla italofilów?
Wielbiciele języka włoskiego mogą zdecydować się na zdanie trzech certyfikatów, wydawanych przez różne włoski uniwersytety. Certyfikat CELI jest przeprowadzany na poziomach od A1 do C2. Certyfikat CILS również pozwala na potwierdzenie znajomości włoskiego na poziomie od A1 do C2. Istnieje również certyfikat PLIDA, który ze wszystkich opcji jest uważany za najłatwiejszy.
Certyfikaty językowe dla uczących się francuskiego
Znajomość języka Moliera można potwierdzić za pomocą certyfikatu DELF (poziomy A1-B2) oraz DALF (C1-C2). Są one uznawane przez uniwersytety oraz firmy głównie w krajach frankofońskich.