Jaki jest najłatwiejszy język na świecie?

najłatwiejszy język do nauki

Wiele osób, w tym kursanci szkoły językowej K&K School of English, zastanawia się nad tym, jaki język jest najłatwiejszy do nauczenia się. Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy, jednak przy wyborze języka do nauki nie powinniśmy się kierować tym czynnikiem. O wiele istotniejsze jest to, czy dana mowa się nam podoba oraz czy jesteśmy faktycznie zainteresowani kulturą danego kraju.

Jaki język jest najłatwiejszy do nauki?

Szybkość, z jaką przyswoimy dany język zależy w dużej mierze od tego, jak bardzo jest on podobny do naszej mowy ojczystej. Duże znaczenie ma podobieństwo fonetyczne, jako że aparat mowy u dorosłej osoby nie jest już tak elastyczny jak u dziecka czy nastolatka. Za najłatwiejsze do nauki dla Polaka uznaje się inne języki słowiańskie, takie jak czeski, słowacki, ukraiński, białoruski i rosyjski. Nie powinniśmy mieć również problemów z przyswojeniem chorwackiego, serbskiego, słowiańskiego czy nawet bułgarskiego. Pewną trudność może stanowić konieczność nauczenia się cyrylicy, jednak znajomość tego alfabetu jest przydatna. 

Jeśli jednak osoba z Polski zna już jakiś język z innej grupy językowej, na przykład romańskiej, to będzie jej łatwiej opanować kolejny język z tej samej rodziny. Przykładowo użytkownicy języka hiszpańskiego często decydują się na zagłębienie tajnik języka francuskiego czy włoskiego – te trzy języki posiadają bowiem wspólnego przodka, czyli łacinę, a tym samym zasady ich gramatyki czy słownictwo są do siebie dość podobne.

Najłatwiejsze języki świata

Jeżeli chodzi o 10 obiektywnie najłatwiejszych języków świata, to niekwestionowanym liderem jest język angielski. Cechuje się on bowiem prostą gramatyką – brak w nim rodzaju rzeczowników, deklinacji, natomiast czasowniki w odmianie jedynie minimalnie zmieniają swoją formę. Ponadto dzisiaj bez przerwy jesteśmy otoczeni tym językiem, a ilość źródeł do nauki jest niemalże nieprzebrana. Na drugim i trzecim miejscu plasuje się hiszpański i włoski, głównie ze względu na prostą wymowę – wiele słów wymawia się dokładnie tak, jak są one zapisane. Wbrew pozorom dość prosty jest również francuski, jako że nie występuje w nim wiele wyjątków, jeśli chodzi o zasady wymowy ‒ raz poznane można śmiało stosować do wielu poznawanych słów. 

Osoby uczęszczające już na lekcje języka angielskiego i posługujące się nim w miarę biegle mogą również śmiało zaczynać swoją przygodę z innymi językami germańskimi, takimi jak szwedzki, norweski, duński czy holenderski. Język niemiecki jest również uważany za dość łatwy do opanowania, głównie ze względu na logiczność jego zasad. Listę najłatwiejszych języków do nauki zamyka portugalski, jako kolejny dość prosty język romański.