Nauka języka angielskiego, lub jakiegokolwiek innego obcego, to dla naszego mózgu spory wysiłek. Dla zwiększenia efektywności tego procesu warto poznać sprawdzone sposoby na lepszą koncentrację i zadbanie o dobry stan umysłu. Za odpowiednią troskę nasz mózg szybko się odwdzięczy – głównie poprzez coraz lepsze funkcjonowanie.
Kluczowy element, czyli sen
Sen jest niezbędny do tego, aby nasz umysł dobrze funkcjonował. To tak naprawdę najlepszy sprzymierzeniec efektywnej nauki. Dlatego na dzień przed egzaminem, w szczególności tym językowym, najlepiej unikać zarywania nocek – warto za to zafundować naszemu organizmowi osiem godzin snu (albo tyle, ile potrzebujemy). Wysypianie się stanowi również klucz do uzyskania dobrego poziomu koncentracji.
Unikaj stresu
Zbyt wysoki poziom kortyzolu we krwi ma destrukcyjny wpływ na mózg. Nawet podczas sesji nauki warto znaleźć dwie, trzy minuty na zrelaksowanie się. Wystarczy zamknąć oczy, wyobrazić sobie coś relaksującego i wziąć parę głębokich oddechów z przepony. Korzystny wpływ na pracę umysłu ma również medytacja oraz kontakt z przyrodą. Jeżeli chcemy, aby intensywny kurs nauki języka zakończył się sukcesem, pamiętajmy o częstych spacerach, medytowaniu i jodze.
Jak zachować sprawność umysłu? Pamiętaj o przerwach!
Podczas intensywnej sesji nauki poleca się wprowadzenie niewielkich i regularnych przerw. Co 30-40 minut warto na chwilę oderwać się od analizowanego materiału i zająć się czymś innym, na przykład szybko się rozciągnąć lub popatrzeć przez chwilę za okno. Pomoże to odświeżyć umysł, a także polepszy poziom koncentracji. Przerwa powinna być czymś miłym, aby mózg mógł nie tylko odpocząć, ale również uporządkować przyswojone informacje. Badania dowodzą bowiem, że podczas przerw w nauce nasz umysł dalej pracuje, starając się lepiej przyswoić wiedzę. Niewielkie pauzy są zatem nieodzowne, jeśli chcemy efektywnie zapamiętywać materiał.
Angażowanie różnych zmysłów też jest istotne
Nauka języka powinna polegać nie tylko na czytaniu i zapisywaniu słówek lub „wkuwaniu” na pamięć zasad gramatyki. Celem opanowania języka jest komunikacja, a do jej efektywnego przeprowadzania niezbędna jest umiejętność prowadzenia konwersacji oraz rozumienie rozmówców. Dlatego dobrze zaplanowana sesja nauki powinna skupiać się również na słuchaniu i mówieniu. Jeśli nie uczymy się z nauczycielem, możemy po prostu powtarzać na głos poznawane zwroty i wyrażenia. W Internecie istnieje również wiele stron, na których oprócz znaczenia danych słów możemy również poznawać sposób ich wymowy ‒ również w podziale na akcenty poszczególnych regionów.
O tym, jak dbać o umysł podczas nauki języka obcego rozmawiamy z naszymi uczniami. W szkole językowej K&K School of English podejście do poszerzania kompetencji językowych jest równie istotne, co poznanie znaczenia każdego nowego słówka!