Osoby kończące szkołę średnią mogą kontynuować naukę języka obcego na studiach wyższych. Takie zajęcia językowe organizowane w ramach studiów są określane mianem lektoratów. Na czym polegają? Ile lat trwają i czy trzeba na nie uczęszczać? Przedstawiamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące nauki języka obcego na uczelni.
Znajomość języka? Obowiązkowo
Studia powinny przygotować studentów do odnalezienia się na rynku pracy. Jednym z najczęstszych wymogów stawianych dzisiaj przez pracodawców jest dobre posługiwanie się językiem angielskim, niemieckim, francuskim lub innym. Dlatego od studentów wymagane jest opanowanie obcej mowy na poziomie co najmniej średniozaawansowanym, czyli B2. Student może również złożyć wniosek o zdawanie egzaminu na poziomie B1. Uzyskanie zaliczenia jest możliwe w ramach uczęszczania na lektoraty, czyli zajęcia językowe, lub poprzez okazanie certyfikatu językowego. Ocena wystawiana na podstawie tego dokumentu zależy od poziomu egzaminu (B1 lub B2) oraz uzyskanego wyniku.

Jak wyglądają lektoraty?
Co to jest lektorat? W najprostszych słowach ujmując, są to zajęcia, na których studenci uczą się języka obcego: w mowie i piśmie. Każda uczelnia wyższa może mieć własne zasady organizacji lektoratów z języka obcego, jednak najczęściej pojawia się on już na studiach pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich) w harmonogramie II roku studiów. Plany studiów zwykle przewidują do zrealizowania w programie lektoratu 180 godzin w całym cyklu studiów, co daje trzy semestry języka obcego. Zajęcia odbywają się najczęściej w wymiarze dwa razy po półtorej godziny zegarowej tygodniowo, co odpowiada czterem godzinom dydaktycznym. Taka ilość czasu nie jest jednak wystarczająca do tego, aby poczynić znaczne postępy. Dlatego wielu studentów i studentek korzysta również z innych form nauki – przyswaja język samodzielnie lub w szkołach językowych.
Czy lektoraty są obowiązkowe? Z reguły tak. Lektoraty z języka obcego nie są obowiązkowe jedynie dla tych osób, które uzyskały zwolnienie z zajęć na przykład na podstawie uzyskanego wcześniej certyfikatu językowego. Warto wiedzieć, że lektoraty, na przykład z języka angielskiego, mogą wyglądać różnie w zależności od uczelni. Niektóre z nich oferują swoim studentom zajęcia z native speakerem, co stanowi szczególnie skuteczną formę nauki. Są też wydziały, na których w ramach lektoratów studenci poznają również słownictwo związane z dziedziną, którą studiują – jest to dla nich okazja do tego, aby nabyć umiejętności przydatne na przykład podczas pisania artykułu naukowego do zagranicznego czasopisma lub po prostu niezbędne w pracy, do komunikacji z kolegami z innych krajów.
Zalety i wady lektoratów
Uczęszczanie na tego rodzaju zajęcia niesie kilka korzyści, jednak nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim jest to sposób na naukę języka za darmo. Dobra ocena z lektoratu może podnieść średnią studenta, który chce ubiegać się na przykład o stypendium. Na niektórych uczelniach studenci poznają na lektoracie słownictwo związane ze studiowaną dziedziną. Daje im to wiele korzyści podczas szukania pracy, nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
Co do wad tego rodzaju zajęć, to na pewno należy do nich zbyt wysoka liczebność grup. Niekiedy studenci uczą się w grupach liczących ponad dwadzieścia osób. Takie okoliczności dają niewielką szansę na interakcję pomiędzy uczestnikami a nauczycielem. Do tego profesorowie często korzystają z przestarzałych metod nauki, kładąc nacisk na znajomość gramatyki, zamiast na prowadzenia konwersacji czy poznawanie słownictwa, które jest rzeczywiście przydatne.
Metody nauczania języka obcego na studiach
Metody nauki języka obcego w ramach lektoratu są zbliżone do tych, jakie są stosowane w szkole średniej, a więc polegają głównie na czytaniu tekstów, wykonywaniu ćwiczeń pisemnych oraz prowadzeniu konwersacji. Jak wyglądają ćwiczenia np. z angielskiego na studiach? Nauka angielskiego polega głównie na trenowaniu praktycznej umiejętności posługiwania się językiem, czyli słuchaniu i rozumieniu, a także prowadzeniu rozmowy. Często jednak nie jest to konwersacja z prowadzącym, lecz z innym studentem ze względu na dużą liczebność grupy.
Osoby szukające intensywniejszych form nauki, a także zajęć skupionych na określonej dziedzinie, powinny zapisać się do szkoły językowej lub wybrać zajęcia indywidualne. Z drugiej strony lektoraty są całkowicie darmowe, dlatego warto skorzystać z tego typu szansy. Ponadto stanowią one dobrą okazję do tego, aby poznać innych studentów, którzy są również zainteresowani danym językiem.
Kurs języka obcego na uczelni
Lektorat może być uznany za swego rodzaju kurs językowy, który jest prowadzony na uczelni. Zajęcia językowe na studiach kończą się zazwyczaj egzaminem określającym poziom biegłości językowej studenta zgodnie z wymaganiami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Rzadko jednak osoba, która ukończyła lektorat potrafi rzeczywiście posługiwać się danym językiem. Ambitniejsi studenci, a także pasjonaci danej mowy często decydują się na zajęcia uzupełniające w szkole językowej, w której kładzie się o wiele większy nacisk na poznawanie przydatnego słownictwa, prowadzenie konwersacji oraz umiejętność tworzenia różnych form pisemnych.
Chcesz poszerzyć swoje umiejętności z zakresu języka hiszpańskiego lub angielskiego? Przyjdź na zajęcia w K&K School of English i zacznij biegle posługiwać się tymi językami!