Choć motywacja i systematyczność są ważne w trakcie nauki języka, warto wiedzieć, jak można ją wspomóc, ponieważ samo powtarzanie słówek może okazać się niewystarczające.
Przede wszystkim dobrze jest mieć kontakt z żywym, potocznym językiem. Oglądanie filmów z oryginalną ścieżką dźwiękową, słuchanie radia czy czytanie zagranicznej prasy to jeden ze sposobów na łatwiejszą naukę. Na początku można włączyć coś, co już jest nam znane, żeby tylko osłuchać się z obcymi słowami, a dopiero później przejść do nowych rzeczy.
W przypadku literatury także nie trzeba od razu sięgać po pełne wersje, ale najpierw spróbować z prostymi tekstami (na przykład z bajkami dla dzieci) czy opracowaniami książek. Są one dość popularne i można znaleźć wydania dobrane odpowiednio do naszego poziomu. Przy okazji dobrze jest czytać na głos, żeby szybciej oswoić się z obcym brzmieniem.
Równie łatwo dostępne są platformy e-learningowe, gdzie nie tylko możemy się pouczyć i wyjaśnić nurtujące nas kwestie, ale także porozmawiać z obcokrajowcem w jego ojczystym języku. Internet w ogóle daje bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy w zakresie słownictwa i gramatyki. Jest mnóstwo stron, na których znajdują się quizy, słuchanki, ćwiczenia gramatyczne z odpowiedziami, propozycje prac pisemnych, teksty do czytania… Podobnie rzecz ma się z aplikacjami na telefon, których w ofercie jest coraz więcej.
Jeśli tylko możemy – podróżujmy po państwach, których mowę chcemy opanować. Da nam to możliwość sprawdzenia się i osłuchania, a jednocześnie zmusi nas do rozmowy w języku obcym.