Najpopularniejszy sposób, w jaki Polacy wybierają szkołę językową, to korzystanie z wyszukiwarki internetowej. Trzeba pamiętać, że na miejsce w rankingach Googla ma wpływ wiele czynników, nie zawsze związanych z jakością kształcenia. Przed zapisaniem się na kurs, należy gruntownie zapoznać się z ofertą konkretnej placówki.
Nie istnieje prosta zależność między ceną kursu a jego jakością. Drogie i dobrze rozreklamowane szkoły językowe nie muszą być najlepsze, tak jak tanie szkoły mogą reprezentować zupełnie przyzwoity poziom. Niezależnie od finansów, istnieją kryteria, które pomagają w ocenie oferty poszczególnych placówek.
Przed dokonaniem wyboru, warto upewnić się, że szkoła jest w posiadaniu certyfikatu jakości wydanego przez niezależne gremium (np. Stowarzyszenia PASE). Istotną informacją jest także to, jak długo trwał będzie kurs oraz ile zawiera godzin w semestrze. To jeszcze nie wszystko. Godzina zajęć jest jednostką różnie interpretowaną w poszczególnych placówkach – w jednej szkole może liczyć 45 minut, w innej 60 minut lekcji. Efektywność nauczania maleje wraz ze wzrostem ilości osób w grupie. W tym świetle znacznie lepiej wypadają szkoły organizujące zajęcia dla grup liczących maksymalnie 10 osób.
Pozostałe pytania, na które warto odpowiedzieć przed zapisaniem się na konkretny kurs dotyczą tego, jak długo działa szkoła (PASE rekomenduje co najmniej dwuletnią działalność) oraz jaką ma opinię (tu rzeczywiście pomocny jest internet). Na poziom kształcenia decydujący wpływ mają lektorzy i najlepiej jeśli są to absolwenci filologii uczonego języka oraz odpowiednio wykwalifikowani native speakerzy.
Poznanie tych wszystkich aspektów działania szkoły pomaga dokonać trafnego wyboru.