Konwersacje w języku angielskim są tym, co uczniowie chcą jak najszybciej opanować. Nic nie dodaje im skrzydeł bardziej, niż świadomość tego, że potrafią w praktyce używać słownictwa i zwrotów z języka, który stopniowo przestaje być dla nich obcy.
Pokonaj wewnętrznego perfekcjonistę
Nie ma lepszej i bardziej skutecznej nauki niż ta poprzez błędy, którą są oczywiście dostrzeżone przez nauczyciela i przez niego poprawiane. Osoby, które boją się, że użyją złego czasu lub niepoprawnej konstrukcji, muszą wiedzieć jedno: kiedyś prawdopodobnie będą musiały spytać się cudzoziemca o drogę lub zechcą uciąć z nim pogawędkę. Wtedy nieważna będzie perfekcyjna struktura zdania, a przekazanie informacji. Nie warto myśleć o jak najpoprawniejszym mówieniu, a informowaniu. W końcu to jest główny cel konwersacji – sprawna komunikacja z innymi.
Ucz się systematycznie – mów na głos
Lęk przed mówieniem złamie tylko codzienna praktyka mówienia po angielsku. Możliwości jest sporo: można powtarzać za lektorem w filmach, można mówić do siebie, można dołączyć się do czatu przez Skype. Gdy powtarzamy po aktorze mówiącym w serialu, to dodatkowo uczymy się akcentu. Jeśli mówimy do siebie, to warto upewnić się, że zdania są poprawne i dopiero potem je powtarzać. Najlepiej zapamiętujemy te konstrukcje, które wiążą się z otoczeniem, na przykład opis pogody za oknem, tego co jest w pokoju, zawartość szafy lub szuflady itp. Szukając w sieci znajdziemy pełno ciekawych stron i materiałów, tworzonych z myślą o uczących się języka angielskiego. To nie tylko hobbystycznie prowadzone blogi, ale całe portale tworzone przez BBC czy British Council, radia internetowe i stacje telewizyjne. Rozmowa z nieznajomymi na czacie również posiada plusy – w ten sposób przyswaja się słownictwo potoczne.
Przyswój odpowiednie słówka i angażuj się w kurs
Czasami przeszkodą w mówieniu jest nieznajomość odpowiedniej puli słów. Systematyczne przyswajanie najbardziej popularnych słówek w angielskim rozwiąże ten problem. Wykazano, że do prowadzenia podstawowych konwersacji wystarczy znajomość kilkuset słówek, a około 2000 wyrazów pozwala zrozumieć większość rozmów.
Dlatego jeśli zapisałeś się, drogi uczniu, na kurs językowy, to korzystaj na nim jak najwięcej. Nauczyciel chętnie poprawi Twoje błędy w mówieniu, a Ty się nimi nie przejmuj – popełniał je każdy.