Istnieje wiele metod nauki języka, a jedną z najbardziej skutecznych jest tzw. immersja językowa. Polega ona na jak najintensywniejszym kontakcie z daną mową. Dobrym pomysłem jest zanurzenie się w obcej kulturze w domu poprzez korzystanie z jak największej ilości materiałów obcojęzycznych. Polecanym rozwiązaniem jest oglądanie filmów w wersji oryginalnej.
Dlaczego warto wybierać filmy bez lektora?
Oglądanie telewizji kojarzy się jedynie z rozrywką, tymczasem może być również sposobem na ćwiczenie zdolności językowych. Wystarczy zdecydować się na film bez lektora. Z wyborem filmów hiszpańskojęzycznych nie powinno być problemu – należą one bowiem do jednych z najpopularniejszych produkcji, tuż za filmami anglojęzycznymi. Nauka poprzez oglądanie jest nie tylko przyjemna, ale również prowadzi do szybkiego poznania słówek, które są używane w mowie potocznej. Dzięki temu uczeń staje się coraz bieglejszy w konserwacjach z cudzoziemcami, co oczywiście zachęca do dalszej nauki. Do tego filmy stanowią źródło wiedzy o kulturze danego kraju. Atrakcyjne podanie wiedzy zachęca także do jej pogłębiania.
Na jakim poziomie nauki?
Na samym początku przygody z danym językiem, czyli będąc na poziomie A1-A2, powinno się oglądać filmy z polskimi napisami. W ten sposób uczeń przyzwyczaja się do akcentu, sposobu mówienia i melodii języka. Władając językiem na poziomie B1, można powoli przestawiać się na seanse z napisami po hiszpańsku. Po wskoczeniu o jedno oczko w górę warto zacząć próbować swoich sił w oglądaniu filmów bez lektora i bez napisów, czyli tak, jak robią to native speakerzy.
O czym należy pamiętać?
Zrozumiałość dialogów w danym filmie zależy w dużej mierze od jego tematyki. Komedie, filmy obyczajowe i historie o lekkiej fabule są zazwyczaj o wiele bardziej zrozumiałe niż produkcje poruszające poważne tematy. Produkcje o ogólnej tematyce są również łatwiejsze w zrozumieniu niż te dotyczące konkretnej dziedziny. Dlatego przed włączeniem filmu warto wcześniej pokrótce zapoznać się z jego fabułą i upewnić się, że jest ona dla nas rzeczywiście interesująca.
Gdzie szukać materiałów?
Seriale i filmy po hiszpańsku są dostępne w wielu internetowych wypożyczalniach. Alternatywą jest również wyszukiwarka YouTube. Jako że język hiszpański posiada wiele odmian, zawsze warto wcześniej dowiedzieć się, w jakiej wersji językowej została zrealizowana dana produkcja.