Język hiszpański rzeczywiście uważany jest za stosunkowo łatwy język. O słuszności tego poglądu nie będziemy się wypowiadać – raczej postaramy się przybliżyć przyczyny jego popularności.
Język prostszy od angielskiego
Przede wszystkim trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące rzekomej łatwości języka hiszpańskiego. Niektóry specjaliści dość złośliwie twierdzą, że o jego łatwości najwięcej mówią ci, którzy nigdy się go nie nauczyli, ewentualnie ci, którzy nigdy nie przekroczyli poziomu A2. Nie są to słowa pozbawione racji, chociaż w powszechnym mniemaniu hiszpański uznawany jest za prostszy od angielskiego (jest to oczywiście nieprawda). Dlaczego tak się dzieje? Otóż istnieją dwie podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy.
Język z rodziny języków romańskich
Przede wszystkim hiszpański należy do rodziny języków romańskich. Nie dość, że wywodzi się z łaciny, to jeszcze zapisywany jest alfabetem łacińskim, czyli tym samym, który stosuje się języku polskim czy angielskim. Owszem, angielski jest językiem z rodziny zachodniogermańskich, zaś polski należy do grupy zachodniosłowiańskich, jednak bardzo dużo słów w dwóch wyżej wspomnianych językach również ma podłoże w łacinie.
Popularność języka hiszpańskiego
Co więcej, hiszpański jest coraz popularniejszy na świecie, głównie dzięki popkulturze, a także ze względów demograficznych, chociażby w USA. Nie należy również zapominać o Hiszpanii jako miejscu docelowym wakacyjnych wyjazdów czy państwie będącym prawdziwą sportową potęgą, głównie piłkarską. Powyższe powody (łacińskie korzenie + popularność języka) sprawiają, że wielu osobom w Polsce wydaje się, że hiszpański jest stosunkowo prosty.
Moda na języki
Ponadto warto pamiętać, że język hiszpański staje się po prostu modny. Coraz więcej młodych ludzi, głównie w zachodniej Europie, uczy się go bardzo intensywnie. A bardzo duża liczba nowych użytkowników danego języka jest dla reszty świata sygnałem, że skoro uczy się go tak wiele osób, to nie może być zbyt trudny.
Rzadkość spotykania
Należy również wziąć pod uwagę kwestię nastawienia. Hiszpański nie jest językiem często spotykanym w szkołach, więc uczą się go zazwyczaj entuzjaści – osoby, które chcą to robić. Dzięki temu to właśnie ich opinia dociera zazwyczaj do ogółu. A jest to opinia osób, które po prostu chcą się uczyć. Z tego względu nauka przychodzi im zdecydowanie łatwiej, niż w sytuacji, gdyby musieli to robić podczas zajęć w szkole czy w ramach nielubianej pracy.
Zapraszamy do nauki
Hiszpański rzeczywiście jest prostszy niż np. polski czy węgierski, ale do najprostszych języków z pewnością nie należy. Jeżeli mimo wszystko chcecie Państwo na spróbować swoich sił z mową Cervantesa, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.