Znajomość języków obcych to duży atut na rynku pracy. Umiejętność posługiwania się obcą mową pozwala na swobodne komunikowanie się z osobami z zagranicy, a także na studia i pracę poza terytorium naszego kraju. Jakie inne umiejętności, związane na przykład ze zdolnościami umysłowymi, daje nauka języków obcych?
Najlepsze ćwiczenie dla…
Ludzki mózg jest niczym mięsień – brak ćwiczeń obniża jego sprawność. Nauka języka obcego pobudza szare komórki, czyli przyczynia się do tworzenia lub odnawiania połączeń nerwowych. Dzięki temu myśli nam się po prostu lepiej. Poza tym przyswajanie obcej mowy to doskonałe ćwiczenie na pamięć, zarówno krótko-, jak i długotrwałą. Z kolei uczenie się nowych słówek poprzez wyobrażanie sobie ich jako pewne pojęcia pozwala ćwiczyć umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Ma to duże znaczenie dla uczniów chcących poprawić swoje noty z fizyki czy chemii, a także dla studentów kierunków ścisłych, którzy muszą używać wyobraźni, aby zrozumieć pewne abstrakcyjne zagadnienia.
Samodyscyplina i regularność
Codzienne powtórki to najlepszy sposób na to, aby efektywnie uczyć się obcej mowy. Taka metoda nauki przyzwyczaja do regularnej pracy nad swoimi umiejętnościami. Poza tym jest to cenna lekcja samodyscypliny. Nauka obcego języka umacnia w przekonaniu, że praca rzeczywiście popłaca – już po kilku tygodniach regularnego powtarzania widać zadowalające efekty. Podczas sesji z podręcznikiem lub ćwiczeniówką można również efektywnie ćwiczyć swoją koncentrację. Niemoc skupienia się na wykonywanym zadaniu przydarza się coraz większej liczbie osób. Rozpoczęcie kursu językowego może przynieść poprawę również w tym zakresie.
Dostęp do kultury i nie tylko
Znajomość obcego języka pozwala lepiej zrozumieć kulturę danego kraju i mentalność jego mieszkańców. To również możliwość oglądania filmów, czytania książek i artykułów w innym języku czy wreszcie szansa na poznanie osób z innych krajów.
Ochrona przed… Alzheimerem
W przypadku osób znających języki obce ryzyko wystąpienia choroby takiej jak Alzheimer jest znacznie mniejsze. Dotyczy to również innych przypadłości związanych z pamięcią, choćby takich jak demencja. Poznawanie obcego języka działa na nasz umysł znacznie lepiej niż jakiekolwiek inne ćwiczenie umysłowe. Chcąc zainwestować w swoje zdrowie, a jednocześnie podnieść swoje kompetencje, warto zacząć uczyć się języków.