Język angielski może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, których ojczysty język wywodzi się z zupełnie innej rodziny. Niektórzy uczniowie mają również swoiste trudności w ogólnej nauce języków obcych. Co sprawia Polakom największy kłopot podczas nauki języka Szekspira i jak walczyć z tymi przeciwnościami? Swoimi spostrzeżeniami dzielą się lektorzy krakowskiej szkoły językowej K&K School of English.
Przede wszystkim – wymowa
Kluczowe powody, dla których poprawna wymowa języka angielskiego może sprawiać trudności, to między innymi:
- niezgodność pomiędzy zapisem a wymową: wymowa wielu słów nie odzwierciedla ich zapisu.
- wiele dźwięków i fonemów: angielski ma stosunkowo dużą liczbę dźwięków i fonemów w porównaniu do innych języków. Dźwięki te mogą być subtelnie różne i trudne do odtworzenia dla osób, których ojczysta mowa nie posiada tych samych głosek.
- brak jednoznacznych reguł wymowy: zasady wymowy są niejednoznaczne, między innymi z powodu wielu wyjątków, a także słów wypowiadanych inaczej w zależności od kontekstu.
- akcenty i dialekty: język angielski obfituje w różne akcenty i dialekty, których zrozumienie może być problematyczne nawet dla rodzimych użytkowników tego języka.
- samogłoski o różnej długości: w języku angielskim, w przeciwieństwie do języka polskiego, występują krótkie i długie samogłoski. Użycie nieodpowiednich może zniekształcić znaczenie słowa. Z tego względu każdego nowego słówka warto uczyć się wraz z jego wymową.
Problemy z gramatyką
Kolejnym skomplikowanym aspektem w nauce języka angielskiego jest angielska gramatyka. Istnieje aż dwanaście czasów gramatycznych w języku angielskim. Nauka gramatyki to również konieczność dobrego opanowania różnic pomiędzy rodzajnikiem określonym i nieokreślonym. W języku angielskim nagminnie stosuje się również przedimki, a także czasowniki złożone. Najlepszym sposobem na dobre opanowanie angielskiej gramatyki jest robienie jak największej liczby ćwiczeń, a także korzystanie ze wsparcia ekspertów.
Obszerne słownictwo i wieloznaczność
Warto pamiętać również o tym, że słownictwo w języku angielskim jest niezwykle obszerne. Słówka mogą mieć również różne znaczenie w zależności od dialektu, co jest doskonale widoczne w przypadku londyńskiego cockney. Nauka angielskich słówek na poziomie od B1 często wymaga również zapamiętywania idiomów, których znaczenie nie jest dosłowne. Słownictwa najlepiej uczyć się w sposób regularny, a więc robiąc odpowiednie powtórki w określonych odstępach czasowych. Warto również poznawać słówka dotyczące tego, co osobiście nas interesuje.
Mimo że nauka angielskiego może sprawiać nieco kłopotu i dla wielu osób jest sporym wyzwaniem, posługiwanie się językiem angielskim jest niezwykle przydatne. Nieważne, czy jesteś w podróży, czy właśnie starasz się o nową posadę zawodową, znajomość angielskiego otwiera rozmaite ścieżki. Jeżeli potrzebujesz nowych sposobów nauki tego języka, zapisz się na lekcje angielskiego w naszej szkole językowej! Odkryjemy przed Tobą zupełnie niespodziewane możliwości!