Umiejętność posługiwania się językami obcymi niesie ze sobą wiele korzyści zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej ‒ i wiedzą o tym zarówno nauczyciele, jak i uczniowie krakowskiej szkoły językowej K&K School of English. Niektóre osoby opanowują drugi język w takim stopniu, że można określać je mianem dwujęzycznych. Czym jest dwujęzyczność i jakich zalet możemy się w niej dopatrywać?
Dwujęzyczność (bilingwizm) to umiejętność posługiwania się dwoma językami w takim stopniu, że możliwe jest budowanie zrozumiałych wypowiedzi w zupełnie naturalny sposób. Podobna znajomość więcej niż dwóch języków nazywana jest multilingwizmem.
Dwujęzyczność symultaniczna
Dwujęzyczność symultaniczna, nazywana również dwujęzycznością od urodzenia, występuje wtedy, gdy dziecko wychowuje się w otoczeniu dwujęzycznym. Ten rodzaj wielojęzyczności rozwija się naturalnie od dzieciństwa, bez konieczności nauki danej mowy jako drugiego języka w późniejszym życiu.
Istnieje wiele korzyści z tego rodzaju różnojęzyczności. Należy do nich między innymi:
- naturalność nauki: dziecko uczy się obu języków w sposób naturalny, poprzez codzienną komunikację w rodzinie lub środowisku, w którym oba języki są używane.
- pełne zrozumienie i płynna komunikacja: w przypadku dwujęzyczności symultanicznej dzieci zazwyczaj rozumieją i potrafią swobodnie komunikować się w obu językach.
- brak akcentu: dzieci dwujęzyczne nie mają problemu z akcentem, dzięki temu w obu językach ich wypowiedzi brzmią naturalnie.
Dwujęzyczność zamierzona
Dwujęzyczność zamierzona tym różni się od dwujęzyczności naturalnej, że jest ona niejako celowo zaprogramowana, najczęściej przez jednego z rodziców. Dotyczy to sytuacji, w których jeden z opiekunów komunikuje się w obcym języku z dzieckiem pomimo tego, że nie ma ku temu konieczności. Rodzice mogą wspólnie uczyć dziecko jednego obcego języka lub każdy z nich może rozmawiać z potomkiem w wybranej obcej mowie. Dwujęzyczność zamierzona jest również niejako naturalnym skutkiem w sytuacji, gdy rodzina decyduje się na przeprowadzkę do kraju, w którym musi posługiwać się innym językiem.
Dwujęzyczność dziecka
Zainteresowanie bilingwizmem u dzieci rośnie. Rodzice chętnie uczą swoje latorośle obcych języków głównie ze względu na to, że dziecięcy mózg jest niezwykle chłonny. Maluchy nie mają problemu z przyswajaniem dużych ilości informacji. Wcześnie rozpoczęta nauka języka obcego pozwala również przyzwyczaić ich aparat fonetyczny do opanowywania różnych dźwięków – z tego względu dwujęzyczność dziecka ma szansę na duże powodzenie zwłaszcza w przypadku języków orientalnych.
Jak uczyć dzieci dwujęzyczności?
W dwujęzyczności najważniejszy jest to, aby ekspozycja na obcy język była jak największa. Rodzice mogą wspólnie z dzieckiem oglądać bajki, śpiewać, tworzyć piosenki lub słuchać audiobooków. Świetnym sposobem jest również komunikacja na podstawowym poziomie. Żeby nie zniechęcić malucha do nauki języka warto być świadomym tego, że zdobywanie wiedzy wymaga czasu. Nie należy również być nadmiernym perfekcjonistą. Wspólne uczenie się języka powinno być przede wszystkim dobrą zabawą i okazją do zacieśnienia więzów. Dwujęzyczność rozwija się również w przedszkolu lub szkole poprzez odpowiednio dostosowane zajęcia językowe.
Ćwicz dwujęzyczność w szkole językowej!
W ofercie K&K School of English mamy kursy językowe dla najmłodszych i nie tylko. Możesz wybrać dla siebie i/lub swojego dziecka lekcje angielskiego lub zdecydować się się na naukę języka hiszpańskiego. Praca z wykwalifikowaną kadrą pozwoli Ci zgłębiać tajniki płynnej i skutecznej komunikacji, a w rezultacie osiągnąć poziom dwujęzycznej biegłości językowej! Zapraszamy!