Uczysz się języka już od wielu lat, ale mimo to masz wrażenie, że wciąż nie potrafisz się nim posługiwać? To wbrew pozorom powszechne zjawisko. Jakie są najczęstsze błędy popełniane w nauce języków i jak ich uniknąć?
Jedna metoda – poważny błąd
Pierwszym poważnym błędem jest poleganie na jednej metodzie. Niektórzy nauczyciele są niechętni bardziej nowoczesnym metodom nauczania i skupiają się wyłącznie na czytaniu i pisaniu tekstów lub ćwiczeniu struktur gramatycznych. Z kolei uczniowie często nie potrafią przełamać bariery nieśmiałości i nie podejmują prób mówienia w obcym języku, a komfortowo czują się jedynie mając przed oczyma słowo pisane. Rozumienie tekstu oraz gramatyka są ważne, szczególnie przy różnego typu egzaminach. Jednak to nie one decydują o umiejętnościach komunikacyjnych – a w nauce języków chodzi o to, by móc się nimi posługiwać w sytuacjach pozaklasowych.
Źle obrane cele nauki
Kolejnym częstym błędem jest niewłaściwe zdefiniowanie celu nauki i co za tym idzie, źle dopasowany program. Licealista przygotowujący się do matury potrzebuje innego podejścia niż ktoś, kto chce móc rozmawiać po angielsku podczas tygodniowych wakacji. Z tym zagadnieniem wiąże się również dość częsty problem braku motywacji – nawet najbardziej utalentowany nauczyciel nic nie wskóra, jeśli uczeń nie angażuje się w to, co robi. Dlatego warto dać z siebie wszystko, bo świadomy wysiłek w połączeniu z odpowiednimi metodami przynosi wspaniałe efekty.