Chyba każdy, kto zabierał się do nauki języka zna ten moment, w którym nagle brakuje motywacji. Niezależnie od tego, czy nasza nauka trwa dwa miesiące czy dwa lata, dobrze jest wiedzieć, jak nie zaprzepaścić już zdobytej wiedzy. W końcu opanowanie nowego języka niesie ze sobą sporo korzyści, takie jak chociażby wyższe notowania na rynku pracy lub możliwość porozumienia się z mieszkańcami obcych krajów czy kultur. Warto również wspomnieć o tym, że nauka języka to doskonała gimnastyka dla mózgu, dzięki której utrzymujemy go w dobrej kondycji na lata.
Tak szukaj motywacji
Przyswajanie języka jest procesem, który wymaga systematyczności i trwa zazwyczaj kilka lat. Żmudna nauka nie zachęca do podjęcia wysiłku, istnieje jednak kilka sposobów, aby uprzyjemnić zdobywanie zdolności językowej, co automatycznie wpłynie na większą motywację do nauki. Jednym ze sprawdzonych kroków jest znalezienie preferowanej przez nas formy zdobywania wiedzy. Może to być czytanie interesujących nas artykułów, słuchanie piosenek czy oglądanie zagranicznych filmów. Skorzystanie z tej rady sprawi, że nauka nie będzie nam kojarzyć się z przymusem, lecz rozrywką, dzięki czemu systematyka nabywania wiedzy znacznie wzrośnie.
Do podtrzymania motywacji powinien zachęcić nas również jasno określony cel, dla którego uczymy się danego języka. Na przykład, obierając za cel czynnik zawodowy, staramy się opanować branżowe słownictwo oraz polepszamy zdolności mówienia ze względu na usprawnienie komunikacji z zagranicznymi klientami. Chęć do nauki wzrośnie również wtedy, gdy będziemy szukać interesujących nas informacji w anglojęzycznym Internecie – znajomość języka znacznie ułatwia zdobywanie wiedzy i pozwala spojrzeć na dany dany problem w szerszym kontekście.