Opanowanie danego języka zależy od zbyt wielu czynników, aby można było udzielić jasnej odpowiedzi odnośnie ilości czasu potrzebnej na jego przyswojenie. Wiadomo – do opanowania absolutnych podstaw wystarczy jedynie kilka dni, podczas gdy chęć czytania zaawansowanej literatury, np. naukowej, wymaga od nas lat nauki. Od czego zależy więc to, jak szybko opanujemy język chociażby na poziomie średniozaawansowanym?
Czynniki odpowiadające za szybkość nauki
Na początku należy wspomnieć o tym, że pomiędzy poszczególnymi językami widać wiele podobieństw pod warunkiem, że mają one wspólne źródło. W przypadku języków romańskich jest to na przykład łacina, dlatego francuski, hiszpański oraz włoski wykazują pewne wspólne cechy. Takie podobieństwo sprzyja efektywności nauki – każdy z nas najszybciej przyswoi sobie ten język, który wykazuje jak największą zbieżność z jego ojczystą mową lub jakimkolwiek lepiej poznanym językiem.
Ponadto przy opanowywaniu obcego języka ogromne znaczenie posiada indywidualny wkład ucznia. Codzienna nauka, systematyczne powtarzanie zwrotów i słówek oraz stawianie sobie ciągłych wyzwań to najlepsze sposoby na coraz szybsze opanowanie danego języka. Warto również znaleźć dobrego nauczyciela lub skorzystać z oferty szkół językowych, w których zajęcia prowadzone są w małych grupach, a uczniowie ćwiczą zarówno gramatykę, słownictwo, jak i mówienie. Otaczanie się obcojęzyczną prasą, oraz szeroko rozumianymi mediami, przede wszystkim elektronicznymi, również podniesie nasze umiejętności językowe.